Kouření a hmotnost

Mnoho lidí je přesvědčeno, že když přestanou kouřit, jejich hmotnost se bude rychle zvyšovat. Některé osoby mohou během jednoho roku bez kouření zvýšit svoji hmotnost až o 9 kg, jiné více povzbudivé studie však prokázaly, že počáteční přírůstek dosáhne vrcholu během šesti měsíců a u mnoha osob se v průběhu dvanácti měsíců bez kouření jejich tělesná hmotnost vrátila na původní hodnotu.

Potenciální nekuřáci, kteří si nejsou jisti, že by jejich hmotnost zůstala stejná, mohou být upokojeni poznatky, že bývalí kuřáci, kteří pravidelně cvičí, mají mnohem větší možnost ovlivňovat svoji hmotnost než ti, kteří vedou usedlý život.

V USA byl po dobu dvou let výzkumně sledován hmotnostní přírůstek u 9000 žen, které přestaly kouřit. Bylo zjištěno, že hlavním faktorem při udržování tělesné hmotnosti po dobu sledování dvou let byla tělesná aktivita.

Mírné kuřačky (24 cigaret nebo méně za den), které týdně 1-2 hodiny intenzivně cvičily, nebo se věnovaly obdobným aktivitám, přibraly ve sledovaném období v průměru 2,2 kg, zatímco silnější kuřačky (25 a více cigaret denně) přibraly téměř dvojnásobek, tj. 4,4. kg.

Dále bylo zjištěno, že jestliže účastnice cvičily déle než 2 hodiny týdně, lehké kuřačky snížily přírůstek své hmotnosti na 1,5 kg a silnější kuřačky na 3 kg.

Ukládání tělesného tuku je někdy přičítáno zpomalení metabolismu za nepřítomnosti nikotinu, neboť nikotin, stejně jako kofein, mírně zvyšuje metabolickou aktivitu. Nikotin, a tím i kouření, však mohou mít vliv i na další mechanismy spojené s chutí, které při vynechání kouření mohou zvyšovat pocit hladu a chuť k jídlu.

Tyto mechanismy nebyly dosud zcela objasněny, avšak výzkumné práce potvrdily, že zjištěné přírůstky hmotnosti lze ze 70 % přičíst vlivu zvýšeného příjmu energie. Jedna z provedených studií prokázala, že u žen, které přestaly kouřit, se zvýšila spotřeba nápojů a potravin v průměru o 227 kcal za den.

Pro ty, kteří chtějí přestat kouřit, ale obávají se zvýšení své tělesné hmotnosti ... klíč spočívá ve vyrovnání příjmu energie potravou a jejím vydání tělesnou aktivitou.

Plán o 5 bodech

1. Zvykněte si na pravidelná cvičení prováděná více než 2 hodiny týdně.

2. Zařadit tři 25 minutová cvičení pro posilování síly, k zabránění snížení úbytku svalové hmoty s věkem a tím i snížení metabolismu.

3. Sledujte denní spotřebu potravin a dobu jejich příjmu minimálně 5 dnů před dnem, kdy přestanete kouřit.

4. Pokračujte v tomto sledování i nadále. Porovnejte údaje s předchozími a stanovte dobu, kdy jste jedli více, a potraviny, které jste jedli.

5. Naučte se překonávat obtížné okamžiky hladu a pro tyto chvíle si připravte ovoce nebo snacky s nízkým obsahem tuku.

Kosmetika Studio Ella

Správně provedená masáž je jedním z nejúčinnějších úkonů v kosmetice. Účinek je trvalý, provádí-li se pravidelně. Efekt masáže je prokazatelný, pleť získává svěží vzhled, zvyšuje se tonus pleti, podporuje látkovou výměnu, odplavování nežádoucích produktů látkové výměny, zmírňuje únavu, příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Mikromasáž očního okolí oddaluje proces stárnutí vypínáním mimických vrásek kolem očí, posiluje obočí, které má tendenci s věkem klesat, snižuje nitrooční tlak, působí proti únavě očí.

Ošetření kosmetikou JAFRA Vás rozhodně nezklame, uspokojí i ty nejnáročnější klienty. S využitím ultrazvukového a diagnostického přístroje Vám změříme hladinu vlhkosti v pleti. Výsledek nám prozradí, v jakém stavu je vaše pleť a také umožní přesně nastavit délku použití ultrazvuku. Přístroj slouží ke stimulaci tkáně, podporuje krevní oběh, uvolňuje svaly. Současně vypíná a zpevňuje pokožku. Ultrazvukem lze provádět i sonofrézu.

Chemickým peelingem dosáhneme jemné pleti a odstranění drobných vrásek. Je velmi vhodný i pro aknozní pleť.

Můžete také využít ošetření českou kosmetikou s francouzskými základy FOR LIFE, které je vhodné pro všechny typy pleti. Součástí kosmetického ošetření je samozřejmě nabídka depilace, barvení řas a obočí, trvalá na řasy, líčení, ošetření pro pány, během kosmetického ošetření i parafínový zábal na ruce

Diagnostika pleti v rámci ošetření zdarma

Ošetření ultrazvukem v rámci ošetření 1 min.

Chemický peeling 1ošetření za týden

Parafínový zábal na ruce

KadeřnictvíKosmetikaManikúraPedikúraPermanentní make-upMasážePéče o těloBělení zubůKvětinové a interiérové dekoraceStylistka - vizážistkaFoto službySolárium

Po - Ne 08:00 - 20:00e-mailujte:info@studio-ella.cz

ELLA STUDIO, Budějovická 1155, 252 42 Jesenice u PrahyBeauty: +420 241 931 602, +420 602 600 097 Fitness: +420 725 004 594 E-mail: info@studio-ella.cz

Kolik vody by měl člověk každý den vypít? « Primal Health

Kolik vody by měl člověk každý den vypít?

Institut CHEK přijímá směrnice MuDr. Bathmanghelidje pro normální hydrataci: Tělesná váha v kg x 0,033 = kolik litrů vody vypít každý den. Například 70 – ti kilový muž by potřeboval vypít 2,3 litry, a možná víc, jestliže bylo horké počasí a/nebo ten den cvičil.

Pokyny také navrhují přidat špetku vysoce kvalitní mořské soli ke každému litru vody, v případě, že si nesolíte jídlo. Napíšu sem později o rozdílech mezi zpracovanou stolní solí a skutečnou věcí – přirodní mořskou solí. Voda by měla být kvalitní, ne z vodovodu.

My lidé jsme se vyvinuli k pití vody, ničeho jiného – ani mléka, ani šťáv, ani sodovek, ani kávy. Mnoho lidí dnes uvěří reklamě a myslí si, že dostávají něco zdravého, když pijí mléko, nebo ovocné šťávy (které nejsou nic lepšího, než oslazená voda). Některé ze zdravotních problémů, které pocházejí z pití mléka/ šťáv/ sodovek/ kávy/ místo vody:

rezistence k inzulínu, syndrom X a cukrovka

zvýšená šance dostat osteoporózu

vyšší závažnost ledvinových kamenů

další tip – udržujte svou vodu v chladném a temném místě. Ptejte se nás proč je to tak nejlepší…..

How to Eat, Move & Be Healthy od Paul Chek

Your Body’s Many Cries for Water od F. Batmanghelidj

Mail (will not be published) (required)

You can use these HTML tags

Novinky Mikulov Bio Kavárna, káva a spánek

Proč se vyhýbat obilovinám

Farmářské Tržiště v Praze

Zdravé svačiny pro děti

Petice proti geneticky modifikovaným plodinám v EU.

Kolik vody by měl člověk každý den vypít?

Zůstaňte s námi Kontaktujte nás

Copyright © 2010 Primal Health - AVšechna práva vyhrazenaPowered by WordPress & the Atahualpa Theme by BytesForAll. Discuss on our WP Forum

Kolik cukru tedy můžu

Když už jste se dozvěděli, jak je cukr nebezpečný a co všechno vás při jeho nadměrné spotřebě dříve nebo později čeká, je absolutně namístě, když se ptáte, kolik cukru můžete ve své stravě tolerovat.

V zásadě je tolerance cukru odvislá od toho, jakými činnostmi se zabýváte. To znamená, že vytrvalostní sportovci po dobu své aktivní sportovní dráhy snesou dokonce i to, co doporučuje konvenční dietologie. O tom jak výhodné nebo nevýhodné palivo v podobě sacharidů používají a o tom jaká úskalí přináší vytrvalostní sport, nyní nebudeme diskutovat. Prostě se jen soustřeďme na fakt, že pokud někdo trénuje na Gran Prix nebo na Maraton, tak se toto jedovaté palivo v jeho buňkách spálí a v tu chvíli nejsou cukry to, co by jeho zdraví ohrožovalo nejvíc.

Fanoušci anaerobních sportů to mají trošičku jinak. Posilování nevytváří z těla tak dokonalou spalovnu cukru, jako například vytrvalostní běh. Takže pokud nechcete o svoje svaly při posilování přicházet (vysvětlili jsme ke konci článku Pravda o cukru), nebo nechcete být na konci svého života ztučněnou hromadou nekvalitního masa, musíte si na příjem cukru dávat zrovna tak pozor jako ostatní.

Fanoušci televize a jiných sedavých činností samozřejmě spadají do kategorie cukrem nejohroženějšího druhu. Nemít téměř žádný pohyb jednoznačně organismu jak po fyzické tak po psychické stránce škodí, a žít Paleo znamená žít aktivně. Na druhou stranu jsou a vždycky bili lidé, zaměstnáváni různými druhy činností, které umožňovali pálit různé množství sacharidů. Někdo musel hlídat děti, někdo hlídal oheň, jiní stopovali svou kořist, další sklízel rostliny nebo chytal ryby a tak dále. Takže není možné, aby dietologie nastavila svým doporučením vysoké množství sacharidů bez rozdílu pro všechny a pak jenom vykřikovala, že musíme mít dostatek pohybu. Nemusí být přeci každý vytrvalostním běžcem, aby mu nehrozila cukrovka nebo infarkt. Co by měly v takovém případě dělat těhotné ženy, staří lidé nebo vysloužilí sportovci, co vozíčkáři nebo jinak tělesně postižení lidé? Mělo by snad znamenat, že tato skupina lidí nemá šanci žít zdravě?

Množství optimálního přísunu cukru tedy nemá nějakou jednu konkrétní hodnotu, ale má hodnot hned několik. Ze své vlastní zkušenosti i na základě zkušenosti opravdu velkého množství jiných lidí jednoznačně preferujeme osvědčenou stupnici příjmu cukru, kterou propaguje bývalý vrcholový sportovec, specialista v oblasti výživy a sportu a zakladatel pojmu Primální strava / Primální život - Mark Sisson.

Částečně citujeme:
0 – 50g / den – Ketóza a zrychlené spalování tuků. Je to vhodné pro jeden až dvoudenní občasný půst při snaze o opravdu rychlé hubnutí, ovšem pouze za předpokladu, že máte dostatek bílkovin a zdravých tuků. Může to být ideální čistící kůrou pro mnohé diabetiky. Mark Sisson to ovšem nedoporučuje pro stálé praktikování u jinak zdravých lidí (jedině pod lékařským dohledem nebo v programech pro obézní či s diabetem 2. typu), vzhledem k vysoké výživné hodnotě zeleniny a ovoce.

50 – 100g / den – Příjemné místečko pro snadné hubnutí. Minimalizuje tvorbu inzulínu a podporuje metabolismus tuků. Splněním průměrné denní potřeby bílkovin (1,5 - 2,2 g / 1kg vaší ideální hmotnosti bez tuku), za předpokladu, že jíte výživné ovoce a zeleninu (je snadné zůstat v rozmezí 50-100 g cukru/den, a to i při velkorysé porci), a že budete jíst potraviny se solidním obsahem zdravého tuku (maso, ryby, vejce, ořechy, semena), můžete přijít o 0,5kg až 1kg tělesného tuku za týden a zůstat na správné váze navždy tím, že jíte v rozsahu udržování.

100 – 150g / den – Rozsah udržování. Toto rozmezí vychází z tělesné hmotnosti a stupně aktivity. V kombinaci s Primalním cvičením, počítá s geneticky optimálním spalováním tuků a rozvojem svalů. Takto můžete svoji ideální váhu udržovat poměrně snadno a zároveň se těšit z hodně ovoce, zeleniny a dalších potravin patřících do primálního jídelníčku. Rozmezí je odvozeno od příkladu našich předků, kteří se těšili z bohatého množství zeleniny a ovoce, a vyhýbali se obilovinám a cukrům.

150 – 300g / den – Stálé, zákeřné přibírání na váze. Pokračující vyšší inzulinový stimulační účinek brání účinnému spalování tuků a přispívá k rozvoji chronických chorob. V tomto rozmezí se nachází většina strávníků s konvenčním zdravotním povědomím (zcela nezodpovědně podporovaným státem) a neúspěšní držiči diet, kvůli častému příjmu cukru a obilných výrobků (chléb, těstoviny, cereálie, rýže, brambory - dokonce i celá zrna). I přes to, že se snaží "dělat správnou věc" (snížení příjmu tuku, snížení kalorií), tito lidé mohou stále získávat v průměru 0,75kg tělesného tuku, každý rok po několik desítek let.

300 a více g / den – Nebezpečná zóna. Dostat se na tuto úroveň je zcela normální v průměrné stravě (obiloviny, těstoviny, rýže, housky, chleba, vafle, lívance, koláče, vdolky, nealkoholické nápoje, balené občerstvení, sladkosti, zákusky). V této zóně hrozí všem (i sportovcům) vysoké riziko (prakticky to nejvyšší) nadbytečné produkce inzulínu, nadměrného ukládání tuků, zánětů, zvýšené riziko civilizačních onemocnění, včetně metabolického syndromu a diabetu 2. typu.

A na závěr ještě pár poznámek k tématu. Někteří vědci se domnívají, že se průměrný příjem sacharidů našich předků pohyboval do hranice přibližně 80g/den. Hranice 150g/den, kterou jsme vám dnes představili, je opravdu dost benevolentní a z hlediska dodržování zcela pohodlná. Když se podíváme na původní národy, které zdravotně dobře prospívají do dnes, zjistíme, že jejich přísun cukrů se odvíjí od toho, v jaké části planety žijí. A je zcela jasné, že národy s přístupem k bohaté vegetaci mívají ve své stravě sacharidů o něco víc, než národy které žijí v nehostinných podmínkách nebo přímo na severu (například Inuité jedí v zóně ketózy závislí na spotřebě surovin živočišného původu).

Pokud se budete orientovat množstvím přijímaných cukrů podle našich předků, nebo i podle příkladu stále ještě existujících původních národů, je to opravdu to nejideálnější co pro sebe můžete udělat.

Kokosová mouka, mandlová mouka & Co.

Ořechové mouky (někdy nazývané jako moučky) jsou vynikající náhradou za obyčejné mouky i za bezlepkové směsi na pečení. Celiatici mívají sice svůj bezlepkový jídelníček méně toxický než ostatní, často však zatížený mnohem více sacharidy. Ostatní toxiny včetně kyseliny phytinové jsou obsažené i v klasických bezlepkových moukách. Takže i pro celiatiky je dobrou volbou, k výrobě svých bezlepkových potravin, používat ořechové a semínkové mouky. Včetně toho, že to podstatně lépe chutná.

V paleo nebo primální kuchyni není cílem nahradit 5x denně 2 až 3 rohlíky jakýmsi výrobkem z mandlí. To byste byli zpátky u jednostranné stravy. Nicméně je to vynikající způsob jak si svou pestrou stravu udělat ještě pestřejší a zajímavější o produkty moderní kuchyně. Zároveň neztratíte příliš z výživnosti jídla a nezatěžujete svůj organismus toxiny.

Kokosová mouka: Jestli jste někdy dostali radu typu „to máš jedno, namel si kokos nebo si ho namletej rovnou kup“, je to sice alternativa, ale není to zas až tak jedno. Dužnina kokosu obsahuje přibližně 36 – 37% tuku, kokosová mouka obsahuje jen 8,6% tuku.

Ořechové mouky, to platí pro všechny, se totiž získávají až po lisování panenského oleje. Nejdřív se tedy zastudena vylisuje olej, hmota, která po lisování zůstane, se nejdřív usuší a pak se z ní namele jemná mouka. Není to prostě to stejné jako hrubě namletý kokos. To samozřejmě ovlivní aroma i další vlastnosti. Takto odtučněná mouka poskytuje prostor například i pro máslo nebo sádlo. Záleží na tom, co se chystáte připravovat. Do některých pokrmů se sice plnotučný kokos může hodit, ale pokud nemáte doma mlýnek, tak si z něho mouku stejně neuděláte.

Kokosová mouka má jemnou kokosově nasládlou vůni. Hodí se hlavně pro pečení lahodných zákusků a používá se často ve směsi s jinou moukou v poměru 10 – 25%. Má béžovou až světle béžovou barvu, to je u této mouky velice důležité. Rozhodně nekupujte žádnou, co by byla uměle vybělená.

Obsahuje přibližně 26% sacharidů a na rozdíl od konvenční mouky, která obsahuje 73 – 75% sacharidů, je přirozeně sladká. Takže při pečení nějakého koláčku stačí přidat maličko medu nebo ani to ne. Dietetický rozdíl je hned na první pohled zřejmý.
Zároveň obsahuje přes 19% zdravých proteinů a na rozdíl od běžné mouky je bezlepková.

Kokosová mouka je hodně suchá a opravdu mohutně zahušťuje. Hodí se jako zahušťovadlo do ovocných omáček, krémů, nebo různých podobných pokrmů. Tam kde se jemná kokosová chuť hodí, dokáže nahradit i smetanu.

Obsahuje nejvyšší množství vlákniny ve srovnání s obyčejnými moukami. V množství, kterým neovlivníte chuť, dokáže opravdu dobře vylepšit i slané pečivo. Obsahuje totiž 38,5% vlákniny. Pro porovnání s ostatními moukami si prohlídněte graf.

Mandlová mouka se vyrábí samozřejmě také až po lisování panenského oleje. Nemá tolik nasládlé aroma jako kokosová mouka, hodí se tedy i na výrobu slaností. Je to ideální základní mouka pro všechny druhy pečiva.

Samozřejmě je opět bezlepková a bez jiných život otravujících látek. Obsahuje řadu minerálů například hořčík, mangan, zinek, železo a draslík, a vitamíny především skupiny B (ovšem většina z nich se při pečení zničí).

S ořechy semeny i jejich moukami je vždy výhodnější vařit a péct při nižších teplotách.

Mandlová mouka je proteinově výživná, obsahuje přibližně 36,4% bílkovin. A správná mandlová mouka obsahuje jen asi 12% tuku. Pokud obsahuje víc tuku, tak pak to není mouka. Takové výrobky se poslední dobou začaly na trhu objevovat pod názvem mandlová mouka, jsou to ale 100% mleté mandle. Není to sice nic špatného, ale mouka vyrobená až po lisování oleje se na pečení hodí lépe, a mleté mandle, které se nevydávají za mouku, můžete často koupit levněji. Dále obsahuje přibližně 29% vlákniny a jen 7% sacharidů.

Existují i další ořechové mouky například mouka z vlašských ořechů nebo mouka z lískových ořechů. Existují ale také mouky ze semínek například sezamová mouka nebo mouka z lněných semínek. Všechny jsou vyráběné až po lisování panenského oleje, takže všechny by měly obsahovat přibližně jen 10-12% tuku. Opět obsahují vyšší podíl na vláknině a rostlinných bílkovinách, přitom jsou přirozeně bezlepkové a nízko-sacharidové.

Obě ořechové mouky jsou vynikající pro různé primální koláčky a perníčky. Ze semínkových mouk lze připravit například i výborný chléb.

Kokosová mouka je teplotně stabilnější, ostatní ořechové nebo semínkové mouky díky podílu polynenasycených mastných kyselin moc ne. Musíte je tedy uchovávat na nějakém chladnějším místě. V zásadě ale všechny mouky je lepší uchovávat při teplotách pod 20°C a v dobře uzavřeních nádobách, aby nevstřebávaly vlhkost a nemohla se jich náhodou chytit plíseň.

Zpracovávat bezlepkovou mouku se musíte nejdřív naučit. Rozhodně nečekejte, že byste dokázali vytvořit nadýchanou a pružnou kouli těsta. Většina těchto těst (i na chléb) se vyrábějí způsobem různě hustých litých těst. Některé koláče lze vyrobit způsobem lineckého nebo perníkového těsta. Ovšem trošku učení se vyplatí, protože koláčky, sušenky a chlebíčky vyrobené z těchto mouk jsou zdravé, rychlé a chuťově opravdu nadstandardní.

Kokosky které snižují krevní cukr vhodné i pro diabetiky a celiatiky

Dnes vám představíme kokosky jako vánoční sladkost, která snižuje krevní cukr. Nemáme to podložené žádnými vědeckými studiemi kokosek, tak trošičku šprýmujeme, ale vzhledem ke složení, to není nic nereálného. Konec konců na ingredience, které použijeme, praktické vědecké studie opravdu existují. Před vánocemi se všude objevují recepty cukroví i pro diabetiky, nicméně musíme podotknout, že s moukou a chemií (umělými sladidly) nic moc ty recepty. Ani pro diabetiky ani pro celiatiky, díky mouce a umělým sladidlům vlastně víceméně pro nikoho. Přitom vánoční cukroví můžete vyrobit z různých alternativních surovin nejlehčeji a velice chutné.

Pokud vám chutnají kokosky, tak se vlastně ani nemusíte s úpravami receptu moc namáhat.

Na 16 větších kokosek potřebujete:

3 - 4 vaječné bílky

3 - 4 celá vajíčka

200 g mletého kokosu

Stevie nebo steviové kapičky podle chuti

Z 6 - 8 vaječných bílků vyšlehejte sníh. Když je hotový, všlehejte do něho steviové kapičky (stačí opravdu malinko). Následně vmíchejte mletý kokos a 4 žloutky. Množství bílků a žloutků odhadněte podle velikosti vajíček. Vytvořte hustou hmotu, která se nerozpadá a lepí, nesmí z ní vytékat tekutina. Můžete použít i méně vajec, ale hmota by neměla být příliš suchá.

Hmotu odměřujte polévkovou lžící a v dlaních tvořte malé bochánky, které pokladete na plech. Pokud je kokosová hmota trochu sušší tvarujte hrudky pomocí lžíce namočené ve vodě.

Pečte cca 30 minut ve středně vyhřáté troubě dozlatova.

Klasické kokosky, mívají na povrchu krustu ze zkaramelizovaného cukru, takový efekt samozřejmě nečekejte. Ale sladké a dobré budou. Ten kdo nemá přímo problémy s diabetem, může svoje kokosky před pečením jemně potřít medem.

Kokosky můžete i různě ochutit. Můžete do nich přidat například vanilku, nebo citronovou kůru (neošetřenou chemicky), trochu nasekané víceprocentní čokolády, mleté mandle, zabalit trošku dobré ovocné marmelády nebo třeba třešně. Základní recept můžete upravovat mnoha způsoby.

Ano použili jsme steviové kapičky. Můžete použít i prášek ze stevie. Drcená bylinka není samozřejmě rozpustná, ale v kokoskách by to technicky nijak nevadilo. Někteří lidé si ovšem stěžují na nazelenalou barvu prášku a pak na zvláštní chuť stevie. V aromaticých jídlech by to problém dělat nemělo, ale vyzkoušeli jsme kapičky a na ty si snad nikdo stěžovat nemůže. Opravdu necítíme nic divného.

Bohužel jsme ale zjistili, že s těmito steviovými kapičkami nelze kokosky a pravděpodobně ani jiné cukroví skladovat, je to pouze pro spotřebu během několika následujících dní. (přeci jen se jedná o roztok, ve kterém jsou obsažené i jiné látky, možná je to ale výrobcem) Z tohoto důvodu se opět přikláníme spíše k použití čistého steviového prášku.

A malá rada na závěr. Nezkoušejte steviové kapičky lízat, jinak budete mít hodně dlouho strašlivě sladký jazyk.

Kofein káva a vaše zdraví

Nápoje obsahující kofein zaujímají důležité místo v mnoha kulturách. Kofein je jednou z nejlépe prozkoumaných potravinových složek, avšak potravinářská věda dosud nevyčerpala vše, co bychom měli o kofeinu vědět. V tomto článku jsou diskutovány krátkodobé fyziologické účinky této látky. Rovněž bude sledováno, do jaké míry kofein ovlivňuje riziko vzniku některých chorob, např. kardiovaskulárních a rakoviny a jeho účinky na zvláštní skupiny lidí, jako jsou osoby, které kofein zcela odmítají.

Kofein je purínový alkaloid – trimetylderivát xantinu, který je přítomen v různých rostlinách jako jsou kávové nebo kakaové boby, listy čajovníku, plody rostliny guarana a ořechy koly. Tvoří složku některých nealkoholických nápojů a volně prodejných léků. Chrání listy proti hmyzu, takže funguje jako přírodní insekticid. Průměrný obsah kofeinu v jednom šálku (150 ml) kávy připravené z mleté zrnkové kávy je přibližně 85 mg, instantní kávy 60 mg a kávy bez kofeinu kolem 3 mg, v šálku čaje 30 mg, instantního čaje 20 mg a v šálku kakaa nebo horké čokolády je kolem 4 mg. Sklenice (200 ml) nealko nápoje obsahujícího kofein představuje 20-60 mg kofeinu.

Dospělé osoby v Evropě přijímají denně v průměru 200 mg (100-400 mg), především konzumací kávy a čaje, avšak rovněž nealko-nápojů včetně „energetických“. Příjem kofeinu je ovlivňován kulturními zvyky. V zemích severní Evropy je rozšířeno pití kávy, průměrný příjem kofeinu v Dánsku, Finsku, Norsku nebo Švédsku se pohybuje okolo 400 mg denně. Děti, mladá generace a osoby, které kávu nepijí, přijímají kofein převážně pitím čaje a nealkoholických nápojů.

V souladu s Evropskou směrnicí 2002/67/E musí být přítomnost kofeinu jasně uváděna v nápojích s obsahem vyšším než 150 mg/l. Toto nařízení se uplatňuje u nealko a energetických nápojů obsahujících kofein, avšak nikoliv u kávy, čaje a podobných nápojů, neboť se předpokládá, že spotřebitel ví, že se jedná o kofein obsahující nápoje a obsah kofeinu je závislý na způsobu přípravy nápoje (delší doba infuze nebo extrakce). Členské státy EU vyhovují této směrnici národními legislativními opatřeními.

Metabolismus kofeinu

Kofein se dostává do krve po požití v průběhu 30-45 min. Prostřednictvím tělesných tekutin se v těle dále distribuje a následně se metabolizuje a vylučuje močí. Průměrný poločas kofeinu v organismu je 4 hod. (interval se pohybuje mezi 2 až 10 hodinami). Těhotenství zpomaluje rychlost metabolismu.

Schopnost kofeinu podporovat zvýšenou pozornost byla již dobře popsána. Stimulační účinek na centrální nervový systém spočívá v jeho funkci jako antagonista adenosinu. Adenosin je přírodní látka, která reguluje aktivity mozku a řídí stav spánku a probuzení. Kofein blokuje specifické adenosinové receptory v nervové tkáni včetně mozku a tak udržuje stav bdělosti. Blokace adenosinových receptorů může být rovněž příčinou zúžení krevních cév a uvolňuje tlak migrény a bolesti hlavy. To rovněž vysvětluje, proč kofein tvoří složku mnohých analgetik.

Citlivost na kofein

Citlivost jednotlivých osob na kofein je velice různá. Před nedávnem vědci objevili „geny pomalého metabolismu“: osoby s tímto genem vylučují kofein mnohem pomaleji. Nedávná epidemiologická studie prokázala, že u osob s těmito geny je konzumace kávy spojována s častějšími srdečními potížemi, takže kofein může být spojován s těmito případy. Tyto závěry však vyžadují provedení dalších studií pro jejich potvrzení.

Těhotné ženy a osoby nemocné nebo citlivé na kofein by měly být opatrné a dodržovat jen mírný příjem kofeinu. Většina dostupných epidemiologických údajů potvrzuje, že při příjmu nižším než 300 mg za den nedochází k žádným problémům. Otázka možných účinků a následků při pravidelném příjmu vyšším než uvedená hodnota zůstává otevřená. Vzhledem k nižší rychlosti metabolismu kofeinu v těhotenství je však vhodný snížený příjem kofeinu ze všech zdrojů. Pro děti, které běžně nepijí mnoho čaje, kávy a kolových nápojů, může denní příjem představovat 5,3 mg/kg tělesné hmotnosti (tj. 160 mg kofeinu pro 10leté dítě). Výsledkem mohou být změny v chování jako je časté probouzení, nervozita, úzkostlivost a popudlivost.

Účinky kofeinu

Dávky 100-600 mg kofeinu podporují rychlejší a jasnější myšlení a lepší tělesnou koordinaci. Z negativního hlediska může být kofein příčinou roztěkanosti. Množství vyšší než 2000 mg pak v mnoha případech vyvolává nespavost, třes a zrychlené dýchání. Tyto symptomy lze občas pozorovat i při nižších dávkách. Při pravidelné konzumaci se však některé tyto účinky, především stimulační, projevují u stálých konzumentů kávy v mnohem menší míře než u konzumentů občasných.

Kofein se projevuje rovněž dalšími okamžitými účinky. Stimuluje uvolňování kortisonu a adrenalinu, což zvyšuje tlak krve a vyvolává zrychlenou frekvenci srdce. Má rovněž diuretické účinky, zvyšuje kyselost žaludeční šťávy a urychluje metabolismus.

Kofein a zdraví

Převážná část studií o vztahu kofeinu a zdraví je založena na účincích kávy, což často znesnadňuje rozlišit vliv samotného kofeinu od účinku dalších složek tohoto nápoje.

Umírněný denní příjem kofeinu do 300 mg, což je ekvivalentní třem šálkům kávy, většinou není důvodem k zdravotním obavám za předpokladu, že ostatní návyky životního stylu (dieta, příjem alkoholu, kouření a tělesné aktivity) nemají negativní zdravotní účinky.

Kardiovaskulární onemocnění

Vliv kofeinu na kardiovaskulární nemoci byl po několik desetiletí předmětem výzkumu, neboť panovala domněnka, že kofein ovlivňuje krevní lipidy, tlak krve, arytmii a další poruchy funkcí srdce. Ačkoliv přiměřená konzumace není většinou spojována se srdečními potížemi, je obtížné vyloučit všechny souvislosti týkající se zvýšené konzumace. Vysoký příjem kofeinu je obvykle spojen s vysokou konzumací kávy, která je často spojena s dalšími faktory ovlivňujícími změny ve vývoji těchto chorob, např. kouření, fyzická aktivita, konzumace nasycených tuků nebo alkoholu.

Tlak krve

Konzumace kofeinu byla po několik desetiletí považována za příčinu zvyšování tlaku krve, nedávné klinické a laboratorní studie však prokázaly, že běžné množství kávy nemá žádný vliv. Přes to však byl tento účinek pozorován ve více případech u osob, které kávu nepijí, převážně u mladých jedinců. Vzhledem k nedostatku definitivních vědeckých údajů se proto doporučuje osobám se zvýšeným tlakem krve jen mírný příjem kofeinu (3).

Cholesterol krve

Studie, především ze skandinávských zemí, uvádějí, že káva může zvyšovat hladinu celkového a LDL –cholesterolu (škodlivý cholesterol), což je rizikový faktor pro onemocnění srdce. Tento poznatek se však týká pouze spařené, nefiltrované kávy (filtrovaná a instantní káva, nebo připravená v kávovaru hladinu cholesterolu v krvi neovlivňuje ) a není spojován s kofeinem. Popsaný účinek je patrně vyvoláván některými složkami kávy – diterpeny, které jsou přítomné v některých druzích kávových zrn a při filtraci kávy jsou odstraněny.

Koronární onemocnění srdce

Studie o souvislostech mezi obvyklou dlouhodobou konzumací kávy a rizikem koronárních onemocnění srdce (CHD – Coronary Heart Disease) nepotvrdily vyšší riziko u mírných konzumentů kávy. V roce 2006 byla publikovaná rozsáhlá skupinová studie, do které bylo zahrnuto přes 120 tis. Američanů ve věku 17 až 20 let, která nepotvrdila, že kofein nebo celková spotřeba kávy zvyšuje riziko CHD, a to i mezi silnými konzumenty kávy (6 a více šálků denně). Avšak dvě nedávné studie uvádějí, že příjem kávy může u některých osob, jejichž spotřeba je nižší než 1 šálek kávy denně, vyvolat lehký infarkt myokardu. Některé studie uvádějí, že u mírných pijáků kávy bylo zjištěno nižší riziko koronárních onemocnění, což může být působeno vlivem antioxidantů, které jsou v kávě přítomny.

Nebyl potvrzen vztah mezi kofeinem a arytmií srdce.

Rakovina

Nebyl potvrzen názor, že příjem kofeinu je rizikovým faktorem pro vývoj rakoviny u lidí a toto hledisko potvrdil i World Cancer Research Fund v přehledném referátu, kde uvádějí, že pravidelná konzumace kávy a/nebo čaje nemá významný vztah k riziku vzniku rakoviny. Některé práce z poslední doby uvádějí, že pití kávy může mít ochranný účinek proti vývoji některých druhů rakoviny, především kolorektální a jater. Tyto poznatky však jsou stále předmětem výzkumu.

Další možné příznivé zdravotní účinky

Káva může mít ochranné účinky proti cukrovce typu 2, Parkinsonově nemoci a onemocnění jater (cirhóza a karcinom). Všechny tyto oblasti však vyžadují další ověřování, neboť nejsou objasněny mechanismy těchto ochranných účinků. Je pravděpodobné, že vlastní příčinou jsou další složky kávy mimo kofeinu, neboť ochranné účinky byly zjištěny jak u běžné kávy, tak u kávy bez kofeinu.

Jak zhubnout přes břicho – Zdravý-jídelníček.cz

Jak zhubnout přes břicho

Jak zhubnout za měsíc

Jak zhubnout přes břicho

Hubnutí je celkově náročný proces, který vyžaduje v první fázi odhodlání a pak i samotnou akci. Mnohdy se nám podaří krásně hubnout a kila jdou dolů, ale bříško zůstává. Spousta lidí se snaží břicho zhubnout pomocí mnohdy až drastických cviků. Máme pro vás informaci a to, že partie kolem bříška je spíš otázka stravování. Cvičení je určitě výborné a celý proces ještě umocní, ale nejde vždy pouze o cvičení břicha.

Jaké cviky ovlivňují břicho?

Budete se nejspíš divit, ale posílení hýžďových a také zádových svalů má neskutečný vliv na naše břicho. Jestliže máte například ochablá záda, budete mít tendence se naklánět a vystrkovat břicho. Pokud naopak zpevníte tuto část, bude váš postoj vzpřímený a tím se vtáhne i bříško. Jestliže tedy denně proléváte pot nad cviky břišních svalů, není to úplně špatně, ale rozhodně je to nedostačující.

Vhodným cvikem, pro dosažení lepšího vzhledu bříška je cvik zvaný deska. Když jej budete provádět denně 5 minut, budete za tři týdny schopni vidět poměrně velký rozdíl. V případě, že jste někdy desku už cvičili tak víte, že je to poměrně náročný cvik, který lehce jen vypadá. Těch pět minut nemusíte vydržet naráz a můžete si to samozřejmě rozkouskovat, ale jeden cvik by měl být minimálně po dobu 40 sekund.

Proč je zrovna břicho tak problematické?

Břicho je část, kde se tuk drží nejdéle a především u žen. Příroda to tak zařídila a obalila tuto část, kde se nacházejí rodidla tukem, aby se v těchto místech udrželo teplo. Proto se nejedná o zrovna snadný či krátkodobý boj. Největší vliv na břicho mají však potraviny. Je vhodné vysledovat příčinu našeho bříška a teprve pak budete schopni jí odstranit.

Kladete velkou zátěž na záda?

Máte potíže s trávením?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ANO a bojujete s problematickým bříškem, obraťte se na nás. My vám rádi vaše otázky zodpovíme a pomůžeme zdravě a správně se stravovat.

Chci poradit se stravováním a získat jídelníček ZDARMA

Powered by WordPress. Theme Just Landing

Copyright © 2014-2015 Zdravý-jídelníček.cz - všechna práva vyhrazena